close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • STANOWISKA I WYSTĄPIENIA

 • 21 marca 2017

  „Polska może pochwalić się długą historią zaangażowania w promowanie praw osób niepełnosprawnych” – powiedział Paweł Radomski, zastępca ambasadora, podczas otwarcia konferencji.

  Obchodzony co roku 21 marca Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa  (World Down Syndrome Day), odbył się w ONZ już po raz szósty. Od momentu jego ustanowienia w 2012 r., Polska aktywnie angażuje się w organizację konferencji. Głównymi organizatorami obchodów są organizacja pozarządowa Down Syndrome International a także Departament Ekonomiczno-Społecznym ONZ (UNDESA), UNICEF oraz International Disability Alliance. Obok Polski, współsponsorami wydarzenia są Australia, Brazylia, Indie, Izrael, Japonia, Kanada, Korea Płd., Mongolia, oraz Wielka Brytania.

   

  Tegoroczna sesja, zatytułowana “#MyVoiceMyCommunity – Enabling people with Down syndrome to speak up, be heard and influence government policy and action, to be fully included in the community”, poświęcona była zagadnieniu włączenia i pełnej partycypacji osób z syndromem Downa w życiu społeczności.

   

  Podobnie, jak w poprzednich latach, Polska miała swoich reprezentantów w jednym z paneli konferencji. Pan Michał Miłka (self-advocate) wraz ze swoją opiekunką panią Katarzyną Świeczkowską, wiceprzewodniczącą koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) wzięli udział w panelu poświęconym identyfikacji głównych wyzwań stojących przed osobami z zespołem Downa. Dzieląc się swoimi doświadczeniami, pan Miłka postulował implementację inkluzywnej społecznie polityki rządowej.  

   

  Konferencja z okazji Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa zapoczątkowana została w 2012 roku na mocy rezolucji Zgromadzenia Ogólnego NZ 66/149. Celem organizowanych co roku 21 marca obchodów jest podnoszenie świadomości o zespole Downa a także mobilizacja społeczności międzynarodowej na rzecz inkluzywnych polityk, uwzgledniających prawa i potrzeby osób z syndromem Downa.

   

  Więcej informacji dot. obchodów dostępnych jest na stronie: https://worlddownsyndromeday.org/

  Paweł Radomski, Zastępca Stałego Przedstawiciela RP przy NZ / fot. Karina Węgrzynowska SP RP przy NZ
  Paweł Radomski, Zastępca Stałego Przedstawiciela RP przy NZ / fot. Karina Węgrzynowska SP RP przy NZ

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: